Szlachetna Paczka 2018

Szlachetna Paczka ruszyła. 17XI otwarto bazę rodzin potrzebujących pomocy.

My, tak jak w ubiegłych latach naśladując patrona, który niósł pomoc potrzebującym, postanowiliśmy, zorganizować paczkę dla wybranej rodziny. W tym roku wybraliśmy rodzinę pani Justyny ,która wraz z mężem Andrzejem wychowują dziesięcioletniego Rafała. Trudna sytuacja rodziny spowodowana jest chorobą ojca. Pan Andrzej ma zdiagnozowaną białaczkę i jałową martwicę kręgosłupa, co nie pozwala mu na podjęcie stałej pracy. Jedynym żywicielem rodziny jest pani Justyna. Mimo trudności rodzina trzyma się razem, wspierając się w trudnych chwilach. Każdy wolny czas spędzają wspólnie grając w gry planszowe, w karty i chodząc na spacery.

Chcąc pomóc rodzinie już dziś spotkaliśmy się w gronie klasowych liderów paczki, rozdzieliliśmy zadania a od jutra przystępujemy do zbierania funduszy i zakupów. 7 grudnia, w Dzień Patrona Szkoły będziemy wspólnie pakować paczkę, żeby przekazać ją 8 grudnia rodzinie.

W każdym z nas tkwi moc czynienia dobra, a „pomaganie jest fajne”.

Uroczystości szkolne z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli dziś w bieńczyckich obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaczęliśmy od udziału w uroczystej mszy świętej w Kościele pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Następnie reprezentanci klas, na czele z panem dyrektorem Mariuszem Stachnikiem pobiegli w sztafecie wolnościowej zorganizowanej na Plantach Bieńczyckich, a uwieńczonej wspólnym zdjęciem, które prezentujemy poniżej. Kolejnym etapem obchodów było uczestnictwo w Przeglądzie Pieśni Patriotycznych, który odbył się w hali widowiskowej przy III Liceum Ogólnokształcącym. Uczennice naszej szkoły wspólnie z rówieśnikami odśpiewały kilka pieśni niepodległościowych.
W tym samym czasie w budynku szkoły pozostała część społeczności szkolnej uczestniczyła w wewnątrzszkolnych obchodach tej rocznicy. Uroczystość rozpoczęła się od projekcji prezentacji związanej z drogą Polski do niepodległości. O 11.11 odśpiewano hymn, a następnie uczniowie wspólnie zastanawiali się i wymieniali pomysłami, co współczesny patriota może zrobić dla swojej ojczyzny w codziennym życiu. Na zakończenie najmłodsi uczniowie naszej szkoły zaprezentowali wiązankę pieśni legionowych, w śpiewanie których włączyła się cała publiczność.

Dąb Niepodległości

Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w sposób szczególny angażuje się w tegoroczne obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Braliśmy już udział w Widowisku Dumy i Radości, przygotowujemy wewnętrzną szkolną uroczystość, a oprócz tego angażujemy się w Bieńczyckie obchody tej rocznicy. 9 listopada, w piątek, weźmiemy udział w sztafecie oraz Koncercie Pieśni Patriotycznych a już dziś przed budynkiem naszej szkoły zasadziliśmy upamiętniające to wydarzenie drzewo. Mamy pewność, że nasz „Dąb Niepodległości” będzie towarzyszył szkole i uczniom przez kolejne, długie lata i rozwijał się pięknie wraz z nimi.

Marsz Dumy i Radości na 100-lecie Niepodległości

Reprezentacja uczniów naszej szkoły (klasy 5 i 7 oraz przedstawiciele klasy 8 i klas gimnazjalnych) wzięła udział w zorganizowanym z okazji 100-lecia niepodległości Polski przez Kuratorium Oświaty w Krakowie Widowisku Dumy i Radości. Wielu z nich wystąpiło w strojach harcerskich, ponieważ chcieli uczcić pamięć Lwowskich Orląt, swoich rówieśników, którzy w listopadzie 1918 roku ochotniczo walczyli o miasto, w którym nie było polskiego wojska. W walkach we Lwowie i Galicji Wschodniej wzięli udział harcerze z całej Polski. Jeden z obrońców, 13-letni Antoś Petrykiewicz, został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari.

"Porwanie Europy. Mitologia w kulturze"

W dniu 16 października uczniowie klasy 3 c uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. "Porwanie Europy. Mitologia w kulturze" w Ośrodku Kultury Europejskiej Europeum. Zajęcia były bardzo ciekawe - nie był to wykład, a wciągająca wszystkich dyskusja i praca w grupach. Niektórzy wykazali się wielką aktywnością, co mile zaskoczyło panią prowadzącą zajęcia i zostało nagrodzone wysokimi ocenami z języka polskiego. Przy okazji - była to świetna powtórka przez egzaminem gimnazjalnym. Polecamy wszystkim.

VIII Małopolski Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej

W dniu 10 października odbył się VIII Małopolski Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej organizowany przez Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie. Nasza szkoła wzięła w nim udział już po raz czwarty i – co warte podkreślenia – za każdym razem był to nagrodzony występ.

Tym razem, podobnie jak w ubiegłym roku, reprezentowała nas uczennica klasy 3a Dominika Ronij, która pełnym emocji wykonaniem piosenki „Kolęda warszawska 1939” oraz recytacją wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Oddycha miasto” zdobyła uznanie jury i otrzymała pierwsze wyróżnienie. Gratulujemy!

Ze względu na obchody stulecia odzyskania niepodległości konkurs miał w tym roku szczególną oprawę. Odbył się w Teatrze Łaźnia Nowa, co nadało mu wyjątkowo artystycznego charakteru.
Po uroczystości wręczenia nagród odbył się koncert pieśni patriotycznych w ciekawych aranżacjach oraz recital Magdaleny Steczkowskiej, w którym żywiołowo brała udział cała publiczność.

[1] 2 3 4 .. 68